Külföldi díszvendég - HUNGEXPO

Külföldi díszvendég

SZLOVÁKIA

Európa szívében fekszik Szlovákia, a magával ragadó kontrasztok földje, ahol az ősi hagyományok és a modern innováció találkozik. A lenyűgöző természeti szépségeiről ismert Szlovákia a fenséges Tátrának, a békés nemzeti parkoknak, a gyógyfürdőknek és a varázslatos barlangoknak ad otthont, amelyek közül sok az UNESCO Világörökség része. Gazdag történelme több mint ezer évre nyúlik vissza, amit jól megőrzött középkori várai, élénk népi hagyományai és bájos régi városai, mint Pozsony, Kassa és Trencsén (Trencsén 2026 Európa Kulturális Fővárosa) is tükröznek.

Mint kulturális kereszteződés, Szlovákia sokszínű örökséggel büszkélkedhet, amelyet kelta, római és szláv hatások alakítottak. A látogatók a zene, a tánc és a hagyományos kézműves mesterségek, például a bonyolult hímzések és a fazekasság révén megismerhetik az autentikus folklórt. A kulináris élvezetek közé tartoznak az olyan kiadós ételek, mint a bryndzové halušky (burgonyagombóc juhsajttal) és a régiók finom helyi borai.

A rendezvény díszvendégeként Szlovákia meghívja Önt, hogy fedezze fel a természeti csodák, a kulturális gazdagság és az előremutató kreativitás egyedülálló keverékét – egy kis országot, amelynek nagy szíve van, és még nagyobb történetet mesélhet el.  Az a tény, hogy néhány hónappal ezelőtt a Lonely Planet, a tekintélyes és globális útikönyv, Szlovákiát a 10 legjobb úti cél közé sorolta, amelyet 2025-ben érdemes felkeresni, újabb bizonyíték arra, hogy joggal hívjuk meg Önt egy szlovákiai látogatásra.

Lenyűgöző várak, barlangok, hévízforrások, népi építészet, az európai Holt-tenger, a híres kelta város, az európai vadon és még sok más. Fedezze fel Szlovákia egyedülálló turisztikai látványosságait, amelyeket aligha kereshetne a világ más részein.

További részletekért és információért nyissa le!

SZLOVÁKIA

Hivatalos név: Szlovák Köztársaság (Slovenská republika – SR)
Függetlenség: 1993. január 1. 
Államforma: köztársaság
Politikai rendszer: parlamentáris demokrácia (150, négy évre választott parlamenti képviselő)
Állami jelképek: államcímer, állami zászló, állampecsét és a „Nad Tatrou sa blýska“ kezdetű himnusz

Nemzetközi szervezetekben való tagság: EU (2004. május 1.), NATO, ENSZ, UNESCO, OECD, OBSE, CERN, WHO, INTERPOL stb.
Nemzetközi kódok: SK, SVK, vonalkód – 858
Terület: 49 035 km2
Fekvés: Közép-Európa (17° – 22° k. h., 47° – 49° é. sz.)
Míg az ország északi és középső része hegyes jellegű (Kárpátok vonulata), addig a déli és a keleti részekre síkságok jellemzőek (fontos mezőgazdasági területek). Szlovákia legfontosabb folyója a Duna, amely összeköti az ország fővárosát Pozsony( Bratislava) két szomszédos ország fővárosával – Béccsel és Budapesttel.

Időzóna: közép-európai időzóna (GMT+1 óra) (március és november között nyári időszámítás van érvényben – ilyenkor GMT +2 óra)

Tengerszint feletti magasság: legmagasabb pont – Gerlachfalvi-csúcs (Gerlachovský štít) (2655 m), legalacsonyabb pont – Bodrog folyó (94 m)

Éghajlat: Mérsékelt éghajlati övezet, négy évszak váltakozik, télen az átlaghőmérséklet -2 °C (a leghidegebb hónap a január, az ország leghidegebb része a Magas-Tátra (Vysoké Tatry), nyáron az átlaghőmérséklet 21 °C (a legmelegebb hónapok a július és az augusztus, az ország legmelegebb része a Dunamenti-alföld (Podunajská nížina). Néhány hegységben a hótakaró évente 130 napig is megmarad.

Szomszédos országok: Magyarország (654,8 km), Lengyelország (541,1 km), Cseh Köztársaság (251,8 km), Ausztria (106,7 km), Ukrajna (97,8 km)

Közigazgatási felosztás: 8 kerület (Pozsonyi, Nagyszombati, Nyitrai, Trencséni, Zsolnai, Besztercebányai, Kassai, Eperjesi –  79 járás, 138 város)

Főváros: Pozsony (Bratislava – 465 327 lakos – 2012.6.1.)
Népesség: 5 412 008 (2023)
Pénznem: Euró (2009. január 1-étől)

Szlovákia, a meglepetések országa

Lenyűgöző várak, barlangok, hévízforrások, népi építészet, az európai Holt-tenger, a híres kelta város, az európai vadon és még sok más. Melyek Szlovákia egyedülálló turisztikai látványosságai, melyeket aligha kereshetne a világ más részein?

Szlovákia, a várak nagyhatalma

Minél kisebb ország, annál több a vára. Talán nincs a világon még egy olyan ország, amely ennyi várral és kastéllyal büszkélkedhet. Az első írásos emlék Dévényről, Szlovákia legrégebbi váráról 868-ból származik, az UNESCO világörökségi listáján szereplő Szepesi vár a világ tíz legnagyobb vára közé tartozik, a Csejtei vár véres grófnőjének, Báthory Erzsébetnek a hátborzongató történetét pedig már az egész világ ismeri. Szlovákiában összesen 220 vár és várrom található! Kevés? Adjon hozzá 425 kastélyt is.

A népi építészet első rezervátuma a világon

Utazzon vissza az időben, és fedezze fel, hogyan nézett ki évszázadokon át Szlovákia jellegzetes vidéki élete. A Sztrázsó-hegység (Strážovské vrchy) hegylábánál elterülő falu, a festői faházakkal teli Csicsmány (Čičmany) a világ első népi építészeti rezervátuma! Hogyan került ide Csicsmány? Hogyan éltek és laktak az elődeink? Milyen ruhát viseltek? Hogyan építették a mézeskalács kunyhókra emlékeztető festett faházaikat? Mindezt és még sok más érdekes történetet ismerhet itt meg elődeink régi múltjából. A falu első írásos emléke ugyanis 1272-ből származik.

Martonházi-aragonitbarlang – a világ négy látogatható aragonitbarlangjának egyike

Az egész világon mindössze négy látogatható aragonitbarlang létezik. A két európai országban található egyedülálló természeti jelenség egyike, a Martonházi-aragonitbarlang éppen nálunk várja a látogatókat. Eltér a többi barlangtól, mivel a klasszikus állócseppkövek és függőcseppkövek helyett tejfehér gally- és bokorformájú aragonitképződményeket tartalmaz. A természet egy olyan különleges játéka, amelyhez hasonló csak Csehországban, Mexikóban és Argentínában található!

A legnagyobb barlangi cseppkő

Igen, Szlovákia a barlangok nagyhatalma is egyben. Ez idáig összesen 7000 barlangot tártak fel, és éppen a Krasznahorkai-barlang (Krásnohorská jaskyňa) büszkélkedhet a világ legmagasabb mésztufa oszlopával (34 méter). A Guiness Rekordok Könyve hosszú évekig a világ legnagyobb cseppkőjeként tartotta számon!

Tölgyliget – akár csak a mesékben

Kevesen tudnak róla, de a Zólyom közelében fekvő Dobronya (Dobrá Niva) páratlan tölgyligete a világ számos tudósának az érdeklődését is felkeltette. A 120 focipálya nagyságú területen 600 darab fenséges tölgyfa nő, amelyek életkora több mint 400 évre tehető. Bizarr formáik mesébe illőek!

Világhírű sziklakülönlegesség

Valamikor régen az apacsok is ellátogattak ide, és azt állították, hogy az itteni lakások még az ő barlanglakásaiknál is páratlanabbak. A mieinkben ugyanis egész évben laknak, míg ők a sajátjaikat csak nyáron használják! Elhiszi, hogy Szlovákiában valakik még most is „barlanglakásokban” élnek? Borfőn (Brhlovce) a hegyoldalba vájt egyedülálló házak találhatók, amelyekről az a hír járja, hogy a 16. században keletkeztek a török háborúk idején fennálló veszély miatt. Az itt élőknek nem volt elég pénzük, hogy házakat építsenek, így lakásaikat a környező sziklákba vájták. Azt a tényt, hogy valóban egyedülálló építményekről van szó, bizonyítja az is, hogy egy lakás kivájása akár nyolc évig is eltartott, két lakás pedig máig lakott! Eredetileg 14 barlanglakás volt, de mára már csak nyolc maradt fenn.

Európa közepén

Nem kitalált tény, hogy Európa szíve és közepe Szlovákia. Közép-Szlovákia egyik gyönyörű településén, Jánoshegyen (Kremnické Bane) a régi Keresztelő Szent János templom mellett egy kő áll. Tudatjuk, hogy éppen itt található Európa földrajzi középpontja.

Az egyetlen középkori toronyóra valódi napidővel

Az egyetlen szlovákiai toronyóra a kiszucai Óbesztercén (Stará Bystrica) egyúttal a világ egyetlen olyan toronyórája, amely az ún. valódi napidőt mutatja! Mivel egy ilyen toronyóra felállítása és működésének elmagyarázása kész tudomány, ez az óbesztercei lényegében a világon egyedüliként mutatja a pontos napidőt. Mert pontosan arra a helyre van beállítva, amelyen az óra áll.

A Herlányi gejzír – igazi világi ritkaság

Már több mint 140 éve tör fel a földfelszín alól a Ránkfüredi (Herľany) gejzír. Habár a forrás manapság 32–36 óránként már „csak” 20 méter magasra szökik fel, 1874-ben a kitörés akár 10 napig is eltartott, és a 112 méteres magasságot is elérte! Mitől más, mint a többi gejzír? Míg a világon található gejzírek túlnyomó többsége forró vizet lövell, a Herlányi a 14–18 °C-os alacsony hőmérsékletű vizéről híres. 1957 és 2006 között az egyetlen hideg gejzír volt Európában, és hozzá hasonló szökőforrás már csak Izlandon található.

A világ legmagasabb oltára

18,6 m magas, Lőcsei Pál mester pedig 10 évig dolgozott a faragásán. A 16. századból származó, hársfából faragott gótikus oltár, amelyet a világ legmagasabb faoltáraként tartanak számon, a lőcsei (Levoča) Szent Jakab-templomban található.

Az örökké rejtélyes kőgolyók – Megoňky

A legnagyobb – Mary-nek elnevezett kőgolyó megközelítőleg 2,15 méter átmérőjű. A kiszucai Klokocsóvölgyi-sziklás (Klokočovské skálie) Természeti Rezervátumban található hatalmas kőgolyókat a Mexikóban és Costa Ricában feltárt világhírű kőgolyókhoz hasonlítják. A legnagyobb ismert európai kőgolyó-lelőhely közé tartozik, amely több millió éves titkot rejt magában. Ez idáig ugyanis még senki sem tudta megmagyarázni az eredetüket. Önnek lenne mersze?

Egy vállalat, amely már hét évszázada működik – a Körmöcbányai Pénzverde

A pénzverde, amelyben 1328 óta készítenek érméket, a világ legrégebbi folyamatosan működő vállalata. Szlovákia euró érméit is itt készítik, továbbá a numizmatika, művészettörténet és a technika területén is közismert jelenségnek számít. A Körmöcbányai Pénzverde Mária Terézia uralkodása idején élte fénykorát.

Holt-tenger Európa szívében – Bellegszencse varázslatos vize

Tudta Ön, hogy Bellegszencse hévízforrásának hatásai még a világhírű Holt-tenger vizét is felülmúlják, amelyről ódákat zengnek? Bellegszencse vize Európa egyetlen ilyen típusú forrása, összetételének köszönhetően pedig a világ egyedülálló különlegessége!

Tátrai zerge

Már csupán ezer egyed maradt belőle. A zergék egy teljesen egyedi faját képviseli, mivel a jégkorszak után több ezer évre teljesen elszigetelődve fejlődött, ezért eltér az Alpokban és az Appenninekben élő többi zerge fajtától. Ezt az őshonos fajt a világon sehol máshol, csakis a Magas-Tátrában láthatja!

Az aranynál is többet ér – a világ legrégibb és legnagyobb opálbányái

Kevesen tudják, hogy a Szalánci-hegységben (Slanské vrchy) olyan értékes opállelőhelyek találhatók, amelyek világszerte kivételes jelenségnek számítanak, ugyanis sehol máshol a világon nem bányászták az opált ilyen nagy terjedelemben. A legnagyobb opáldarab is éppen ezekből a szlovákiai opálbányákból származik. 236 éve találtak rá, 607 grammos volt. A különlegesen színjátszó ásvány a Harlequin nevet kapta, és jelenleg Bécs egyik múzeumában található, árát félmillió dollárra becsülik. A Szlovákiából származó drága opálkövek Napóleon családját is díszítették. A leghíresebbet, a Trójai tűz nevű opált Jozefina francia császárné viselte. A 150 évvel ezelőtti kitermelés a jelenlegi opálkitermeléssel ma már csak a világ egyetlen helyén – Ausztráliában hasonlítható össze.

A frivaldnádasi (Rajecká Lesná) betlehem

Jozef Pekara faszobrász mester több mint 15 évig dolgozott a frivaldnádasi betlehem mai formáján, amely egyedülálló különlegességet rejteget. Ez a betlehem ugyanis Európa legnagyobb mozgó fabetleheme. A betlehemben mintegy 300 alak található, amelyeknek a fele mozog is. A műalkotás 8,5 m hosszú, 2,5 m széles és 3 m magas. A gyönyörű kiállítás nem csak Krisztus születését ábrázolja, hanem a szlovák nemzet történelmét is. Sokáig a világ legnagyobb betlehemeként emlegették.

Selmecbánya – a világfigyelmet érdemlő páratlan város

Gyönyörű városka, teljes harmóniában a környező természettel. Történelmi nevezetességek, kálvária, tucatnyi festői zug, valamint a Selmecbánya elválaszthatatlan részét képező tajchok, vagyis a bányalétesítmények vízellátására szolgáló mesterséges víztározók. Selmecbánya a középkori Magyarország legjelentősebb városai közé tartozott, kulturális, történelmi és építészeti szempontból pedig egy világfigyelmet érdemlő egyedülálló település.

Több mint 1600 ásványvízforrás

Nincs a világon még egy olyan ország, amely területén annyi ásványvízforrás lenne, mint Szlovákiában. Hivatalosan 1657 nyilvántartott forrása van, de feltételezik, hogy a számuk ennél sokkal magasabb. Büdöskő (Smrdáky) ásványvize kénhidrogén tartalma miatt a világ egyedülálló ásványvizének számít. Besenyőfaluban (Bešeňová) található Szlovákia legtöbb ásványvízforrása. A település területén 33 forrás található, amelyek hőmérséklete eléri akár a 61 °C-ot is!

Farkas-hegy – vadon és az elveszett paradicsom

Azt mondják, hogy Európa vadvilága már évszázadok óta kihalt. De Szlovákiában nem! Hogyan nézhetett ki a vadon azokban az időkben, amikor még nem az emberek uralták? A lengyel-ukrán határvidéken fekvő Polonyinák Nemzeti Parkban terül el a Farkas-hegy nevű érintetlen erdei vadon több mint ezer éves fákkal. Ez is bizonyítja, hogy az európai vadon épp olyan lenyűgöző lehet, mint az afrikai. Egy területen, ahol messzi távol egyetlen emberi lélek sem található, élnek a káprázatos vadonban az olyan veszélyeztetett állatfajok, mint például a hiúz, farkas, medve, hód, vadló és a hatalmas őskori állatfaj, a bölény.